Piyano Çalmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer ?

İzmir piyano kursu olarak bu yazımızda piyanoyu daha kısa sürede çalmak için hangi durumda nasıl çalışılmalı, hızlanmak için ne yapılmalı, daha rahat parça çalmak için yapılması gerekenler hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Piyano ; sağ ve sol el koordinasyonunun en üst seviyede kullanıldığı enstrüman oluşundan dolayı özellikle parça çalma aşamasında çoğu kişi zorlanır. Şimdi bazı durumları basite indirgeyerek daha rahat nasıl çalabiliriz ona bakalım.

Piyano Kursu İzmir İle Piyano Egzersizleri

Zihninizi bölmek için öncelikle yavaş çalışın

  • Az önce de bahsettiğimiz gibi piyano sağ ve sol el koordinasyonunun en üst seviyede kullanıldığı enstrümanlardan biri. Bir parçayı çalarken elleriniz arasında senkron sorunu yaşamanız gayet normaldir. Bu durumu aşmak için yapılması gereken ilk şey sağ ve sol eli ayrı ayrı takılmadan çalabilecek duruma gelinceye dek tek tek çalışmaktır. Her iki elde de çalabildiğiniz melodilerden eminseniz sıra onları olabildiğince yavaş birleştirmekte !

Sağ ve sol el parmak numaraları ve pozisyon seçimleri

  • Piyano parmak pozisyonları da yine sorun olabilecek konulardan birisi. Zaman içerisinde parça çalarak istemsiz bir şekilde öğrenerek sürekli uygulayacağınız bir durum olduğundan dolayı bu konuda canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. Başlangıç aşamalarında sıkıntı çekmeniz durumunda ise piyano öğretmeninizle konuşmak ve size bu konuda yardımcı olmasını ve bunlarla ilgili fazladan etüt çalışması isteyebilirsiniz.

Bol bol nota okumaya çalışın

  • Diğer bir konu ise notaları okumak ! Notalara göz gezdirdiğiniz anda parmaklarınızın durumu zihninizde belirmeli. Tabi ki öncelikle notaları hızlı bir şekilde okumayı öğrenmek gerekli. Bunun için öncelikle en basit egzersizi bile notalara bakarak çalışmanız ikincisi ise sadece nota okuma amaçlı bir solfej kitabı edinmeniz. Piyano eğitimi sürecinizi en önemli ölçüde etkileyecek faktörlerden biri budur.
  • En güzel nota okuma egzersizi bona kitapları ile yapılanlardır. Bu çalışma ile gözleriniz notaların yerlerine alışacaktır ve bu bona kitabını metroda, otobüste dahi kullanabilirsiniz.
  • Çalışmalarınızın ezbere gerçekleşmemesi için piyano parmak numaralarına çok bağlı kalmamanız, gördüğünüz notaların parmaklarınız üzerinde belirdiğini hayal ederek çalışmalarınıza devam edin.

Hızlı çalmak için acele etmeyin

  • Piyanoda parmaklarınızı hızlandırmak için yapmanız gereken öncelikle çalıştığınız parçayı ya da egzersizi yavaş çalmaktır. Enstrüman çalmak kas hafızasının gelişmesi ile ilgilidir ve nasıl ki spor salonuna gidince bir anda karın kaslarınızın çıkmasını bekleyemezseniz piyanoda da parmaklarınızın bir anda hızlanmasını bekleyemezsiniz. Çalışmalarınızı düşük hızlarda bol tekrar ve kısa aralar vererek yapmanız gerekli kondisyonu size sağlayacaktır. Yavaş çalarken sorun yaşamadığınızdan emin olduktan sonra hızınızı biraz daha arttırarak devam etmelisiniz. Belki de en önemlisi de metronom ile çalışmalarınızı desteklemelisiniz. Metronom yardımı ile hem el koordinasyonunuzu geliştirecek hem de parmaklarınızın hızlanmasını sağlayacaksınız. Unutmayın ki metronom ile çalışmak bir enstrümanı öğrenmeyi, çalmayı kolaylaştıran ve bu sancılı süreci kısaltan, çalmak istediğiniz parçaları daha kısa sürede çalmanıza yardımcı olacaktır.

Piyano kursu İzmir olarak sizlerle paylaşacağımız bilgiler şimdilik bu kadar. Ders içerikleri, etütler, egzersizler ve piyano ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için bağlantıya tıklayarak sitemizi ziyaret edebilirsiniz.