Piyano Nasıl Akort Edilir?

Piyano Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere piyanonun nasıl akort edilebildiği konusunda İzmir piyano kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra piyanonun nasıl akort edilebildiği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Piyano-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Piyano Akordu İçin Gerekli Aletler

-Piyano Nasıl Akort Edilir?
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Piyano Nasıl Akort Edilir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Piyano Akordu İçin Gerekli Aletler

Piyano akordu için gerekli tüm aletleri borç alabilir, kiralayabilir ya da bütçeniz elvermesi durumunda satın alabilirsiniz. Bu işi bir profesyonel olarak yapanlar onlarca farklı alete ihtiyaç duyabilirken, piyano akort işini en basit ve kolay yoldan yapmak isteyenler bile en azından 150-200 lira civarı bir alet edevar bütçesini gözden çıkarmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; gitar akort etmekte kullandığınız bir tuner cihazı piyanoda işe yaramayabilir. Bunun nedeni, piyano akort ederken çok hassas cihazlar kullanılmasıdır. Kullandığınız mikrofonpiyano akort cihazıpiyano akort yazılımı gerçekten çok hassas çalışmalıdır.

Özellikle bu kadar hassas cihazlar arıyorsanız bulmakta bir hayli güçlük çekebilirsiniz. Tavsiyemiz, bu tür cihazları internette aramanızdır.

Özellikle piyano akort cihazı satın alacak iken, iki katı para harcamaya hazırlıklı olun! Bunun sonucu olarak piyanonuzu ne kadar kolay akort ettiğinizi gördüğünüzde bize hak vereceksiniz..

Piyano Nasıl Akort Edilir?

Piyano akorduna öncelikle orta piyano telinden başlamanızı öneririz. Akort edeceğiniz piyano teli hangisi ise bitişiğindeki tellere susturucu takmalısınız. Bunu yapmadan önce mutlaka piyanonun sağ pedalı basılı durumda olmalıdır.

Daha sonra akort etmek istediğiniz piyano teli ile ilişkili piyano tuşuna hafifçe basarak sesi satın almış olduğunuz akort cihazı ile analiz edin. İyi bir müzik kulağına sahipseniz, sesin farklılığını kendiniz de farkedebilirsiniz.

Daha önce bahsettiğimiz üzere akort etme işlemine orta telden başlayıp uçlara doğru gidin. Bu doğrultuda gittiğinizde çıkan sesin frekansı doğru olsa bile notaların ses harmonisinin bozulduğunu göreceksiniz.

Telleri akort ederken doğru tel üzerinde çalıştığınızdan emin olarak, diğer bir değişle yolunuzu kaybetmeden tek tek çalışmanızı öneririz.

Her bir telin bağlı olduğu civatayı ayarlarken çok yavaş hareket etmeye ve sesi analiz etmeye dikkat edin!

Özellikle bir profesyonel iseniz çıkan sesin doğruluğunu kulağınız ile bile algılayabilirsiniz!

 

 

 

 

 


Bugün sizlere keman konusunda İzmir piyano kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.